12. Dům čp. 8

Dům čp. 8

Hezký a výrazný dům čp. 8 na jižní straně dolní části náměstí byl zřejmě po určitou dobu městskou radnicí a i dnes v něm sídlí část městského úřadu. Původní radnice stála pod náměstím ve směru k hradu, ale v 17. století ji město přestavělo na městský pivovar. Městská rada se potom scházela v druhém domě pod kostelem v dnešní Steinbrenerově ulici. V roce 1727 koupilo město dům na náměstí, v němž bydlel žid Marek Fantl, a přestavělo jej na novou radnici. Jeho barokní podobu navrhl knížecí schwarzenberský stavitel Fortini a dokončena byla v roce 1728. V 19. století došlo k několika stavebním úpravám.


Dům čp. 8 si jako jeden z mála zachoval podobu z doby před velkým požárem v roce 1904 a jeho opravené průčelí s barokním štítem a malovaným znakem města na bílo červené fasádě zaujme každého kolemjdoucího. Doby první výstavby Vimperka připomenou vzácně dochované gotické sklepy.

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město