Současnost města Vimperk

Kostel Navštívení Panny Marie ve městě VimperkVimperk se neuzavírá své dlouhé a pohnuté historii, naopak: dnes, kdy již nemusíme minulost retušovat a vynechávat z ní "nepohodlná" období a pojmy, se historie stává pramenem živé vody a dnešnímu životu propůjčuje vyšší kvalitu.

Historie dnes osloví návštěvníka Vimperka na mnoha místech a promlouvá k němu i řadou akcí, které se ve městě po celý rok pořádají. Již dominantní zámek na vysokém kopci připomíná dobu zakladatelů města pánů z Janovic a muzeum v jeho areálu připomene nejen historii Vimperka a okolí, ale i knihtisk a sklářství jako dva výrazné fenomény tohoto krásného šumavského města.

Dnes asi nejvíce mediálně viditelný pojem, spojovaný s Vimperkem, - Zlatá stezka se také dočkal v květnu 2004 své expozice. V nově rekonstruovaném měšťanském domě (č.8) na náměstí bylo péčí Městského úřadu otevřeno Minimuzeum Zlaté stezky, které bylo zasvěceno vimperské větvi této slavné středověké obchodní komunikace. Návštěvníci se tu dozvěděli mnoho o Zlaté stezce a o Vimperku, mohli si prohlédnout originální středověké předměty, které přinesl v posledních letech výzkum Zlaté stezky, a viděli i názorné modely. Expozice Minimuzea Zlaté stezky je v současné době přesunuta na Státní zámek Vimperk.

Léto s párou

Historií voní i řada akcí, kterými žije Vimperk od jara po zimu a které lákají nejednoho hosta z okolí i z daleka. Za mnohé stačí uvést např. Staročeský masopust, Vycházky po Vimpersku, Letní šermířské arkády nebo Historický víkend na vimperském zámku. Nezapomenutelné jsou také nostalgické jízdy zvláštních vlaků pořádané vimperským Stifterovým pošumavským železničním spolkem při různých příležitostech na šumavských tratích (oslavy výročí tratí nebo již tradiční silvestrovské jízdy na Kubovu Huť a zpět). Více informací na adrese spzs@centrum.cz

Současnost města Vimperk

V současnosti můžeme pozorovat, jak se Vimperk mění k lepšímu. Mnoha domům v centru se vrací jejich stará krásná tvář, objevují se nové krámky, podniky a vinárničky, je stále více míst, kam stojí za to jít a kde si můžete zpříjemnit den i večer. Město více žije sportem, především dnes po celém světě moderní cyklistikou a cykloturistikou. Vimperk také byl a je hokejovým městem. I když se zde již nehraje druhá nejvyšší republiková soutěž, stojí za to prožít bouřlivou atmosféru utkání tvořenou výkony domácích hokejistů i fanoušky v čele s vimperskými trubači. Doporučujeme navštívit i na tréninky nejmladší generace. Zabruslit si v časech určených veřejnosti můžete přijít samozřejmě i Vy !

Zámek ve městě VimperkTaké kultury ve městě přibývá. Především hudba zde zní stále častěji. V červnu každoročně rozezní město několik stovek muzikantů při tradičním setkání dětských a mládežnických dechovek, v červenci pak z otevřených oken či přímo na některém z večerních koncertů uslyšíte trubky, lesní rohy či pozouny. Do Vimperka totiž tou dobou každý rok přijíždějí desítky nadějných mladých hráčů – současných i budoucích profesionálů na celostátní interpretační kurzy žesťových nástrojů. Zajímavý zážitek nabízejí každoroční vystoupení vimperských mažoretek, ať již při různých slavnostech nebo přímo na soutěžích. Ze široké nabídky Městského kulturního střediska ve Vimperku si můžete vybrat také folk a country, muzikálové melodie nebo moderní diskotékové rytmy. Tóny hudby se linou z náměstí a uliček nahoru k majestátní siluetě hradu pánů z Janovic a zvěstují do daleka, že v tomhle krásném koutě země na pomezí šumavských hvozdů lidi opět baví život a že se jim chce něco udělat pro to, aby je bavil stále více.

Návštěvníci to cítí a o to častěji a s větší chutí se sem budou vracet. Vždyť Vimperk vždy byl a znovu je a bude bránou Šumavy, toho jedinečného horského a lesnatého světa ticha a málo narušené přírody, jaká se dnes v celé Evropě jen těžko hledá. Tento svět dnes již není rozpolcen běsem lidské politiky a turista se nemusí smutně vracet způli cesty. Česká Šumava a německý Bavorský les tvoří jeden celek, tak, jak jej příroda stvořila, a rostoucí počet hraničních přechodů umožňuje podnikat túry přes hranice podle chuti a podle logiky přírodních celků bez ohledu na pomyslné politické překážky.

Pěší turistika

A do tohoto krásného ostrova neporušené přírody v našem uspěchaném světě můžete vykročit z Vimperka. Města, které ožívá a které srdečně zve k návštěvě.