Památky

Obsáhlejší přehled památek ve Vimperku

Zámek ve městě VimperkNejvýznamnější památkou Vimperka je zámek, původně hrad, postavený na vysokém kopci po polovině 13. století. Z jeho původní stavby se dochovala tzv. Vlčkova obytná čtverhranná věž a část obvodových hradeb. V l. 1530 - 1560 byl hrad přestavěn na renesanční zámek a ten byl v l. 1622 - 1624 rozšířen o novou část s dlouhou arkádovou galerií a další věží. Dnešní podoba je výsledkem barokní přestavby z l. 1728 - 1734 a opravy po požáru v r. 1857. K zámeckému areálu patří ještě dělostřelecká předsunutá bašta Haselburg z roku 1479, která je významnou ukázkou pozdně středověkého opevňovacího stavitelství.

Hlavní městský kostel Navštívení Panny Marie v dolní části náměstí je původně raně gotickou stavbou, přestavěnou goticky po polovině 14. století a v pozdně gotické dvoulodí po roce 1500. Cenná vnitřní výzdoba pochází částečně z 15. století. Zajímavostí je relikviář svatého Innocence s ostatky jedince pravděpodobně ještě starověkého původu. Vedle kostela stojí pozdně gotická městská zvonice z doby kolem roku 1500, přestavěná v r. 1909.

Hřbitovní kostel sv. Bartoloměje byl založen na sklonku 13. století a později pseudogoticky upraven. V jeho interiéru jsou cenné pozdně středověké nástěnné malby a náhrobky z 15. až 17. století. Vedle kostela se nalézá barokní kaple Čtrnácti pomocníků, založená r. 1708 sklářským huťmistrem Michalem Müllerem. Ve svahu pod starým hřbitovem stojí za povšimnutí kamenný sloupek se sousoším sv. Anny Samotřetí z poloviny 16. století.

Černá zámecká brána ve městě VimperkZ pozdně gotického městského opevnění z doby kolem r. 1479 se dochovala značná část hradeb s baštami nad řekou Volyňkou a pod zámkem. Věžovitá Černá brána pod zámkem propojovala městské a tehdy hradní opevnění.

Z dochovaných starých měšťanských domů je významný dům č.p. 61 "U jelena" s plastikou jelena, který pochází ze 16. století. Fasáda domu je klasicistní, na průčelí se dochovaly zbytky rokokových maleb a malebnost mu propůjčuje arkýř na krakorcích. Velkou část starých domů, především na náměstí, zničil velký požár města v roce 1904, jedna z nejzhoubnějších živelných katastrof, které kdy město postihly. Za oběť ohni tehdy padlo 48 domů a 5 lidských životů.

Srubové domy č.p. 16 a 18 jsou typickou ukázkou šumavské lidové architektury. Rekonstruovány byly ve 20. století.

Obsáhlejší přehled památek ve Vimperku