Naturvision 2009

Festival je zase tady! Pro radost malých i velkých, pro potěšení milovníků přírody i filmového plátna, a především pro ty, kteří chtějí vidět, jaké nové dokumenty o zvířatech a přírodě byly od loňska natočeny. Tradičně ty nejlepší filmy z mezinárodní soutěže v Německu jsme přivezli do Vimperka, aby se jimi mohli potěšit jak místní, tak i turisté a návštěvníci Šumavy.

Jako každoročně, nad vimperským festivalem převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola.

Nenechte si ujít zářijovou filmovou přehlídku [PDF 307 kB] ve vimperském Městském kulturním středisku!

NV 2009 - 3

Koncem července se konal 8. ročník německé soutěžní části festivalu v bavorském Neuschönau, k vidění zde bylo 29 filmů z celého světa, které byly vybrány do hlavní soutěže z celkem 150 přihlášených, a mohly se tak ucházet o festivalové ceny celkem v 9 kategoriích. O udělení cen rozhodovala odborná porota ve složení Catherine Le Goff (ARTE), Susanne Lummer (Norddeutscher Rundfunk) a Udo A. Zimmermann (Bayerischer Rundfunk). Nejúspěšnějším filmem se stal snímek „Mythos Wald" režiséra, kameramana, producenta a držitele řady festivalových ocenění z minulých let Jana Hafta. Ten dostal letos hned dvě ocenění - Nejlepší mezinárodní film a Nejlepší kamera. Nejlepším německým filmem je šestidílná řada dokumentů s názvem „Divoké Rusko", bavorskou filmovou cenou se může pyšnit film „Yak!" režiséra Jana Kerckhoffa, cenu za nejlepší příběh si odnesl Holger Vogt za film „Vlci na postupu". Největší sympatie publika si získal snímek „Kouzlo koní - Maroko" režisérky Lisy Ederové. Svou cenu udělila také česko-německá mládežnická porota, kterou letos tvořili: Jan Svatoš (FAMU Praha), Šimon Blaschko (Gymnázium Vimperk), Anna Blöchinger, Carina Kronschnabl (obě Gymnázium Grafenau) a Anja Traxinger (FOS Waldkirchen). Její jednomyslný výrok potěšil především přítomné vimperské zástupce, neboť cenu dostal český film „Živý obraz lepšího světa" režiséra Mariána Poláka! Porota dokument ocenila především „jako příkladný v zobrazení člověka, který v přetechnizovaném světě dokáže žít v souladu s přírodou a umí dosáhnout štěstí i bez hromadění hmotných statků". Festival nezapomněl ani na pořady pro děti, tím nejúspěšnějším se stal jeden z nejnovějších dílů televizního cyklu „Willy to chce vědět" s názvem „Jak chytrá jsou zvířata?", a udělena byla také vědecká cena, kterou obdržel film „Čas lovu". Tyto oceněné i další zajímavé filmy [PDF 307 kB] ze soutěže budou k vidění po 4 dny ve Vimperku.

NV 2009 - 2

Dopolední filmové bloky jsou určeny školní mládeži nejen z Vimperka, ale i ze škol v okolí. Také letos školáci spolu se vstupenkou na dopolední představení získají jednu volnou vstupenku na odpolední nebo večerní vysílací blok. Vstupenky na odpolední a večerní promítání pro veřejnost budou samozřejmě v předprodeji MěKS.

NV vstupenka

Vimperský festival každoročně doplňují také doprovodné programy a ani letos nepřijdou zájemci zkrátka. Vernisáží ve středu 16. září 2009 v 16 hodin bude zahájena fotovýstava FASCINACE PŘÍRODOU v galerii U Šaška v Městském kulturním středisku. Pravidelní návštěvníci jistě vědí, že je čeká to nejlepší z mezinárodní fotosoutěže s tématikou přírody, letos ovšem pro nás o to zajímavější, že mezi oceněné fotografy se dostal i Pavel Bače z Prachatic s nádhernými snímky orla a výra.

Druhou doprovodnou akcí festivalu v přísálí MěKS Vimperk bude výstava 40 nejlepších dětských prací z 2. ročníku soutěže MÁME RÁDI ZVÍŘATA. Do soutěže bylo i letos zasláno několik set prací dětí z celé České republiky a porota to při výběru vůbec neměla lehké. Porotci (všichni učitelé výtvarné výchovy z Vimperska) nakonec vybrali i nejlepších 10 prací, jejichž autoři budou oceněni v pátek 25. září 2009 na Galavečeru NaturVision ve Vimperku. Úplnou novinkou bude „Cena Stanislavy Chumanové", kterou obdrží celkový vítěz dětské výtvarné soutěže. Tato cena, jež vznikla z podnětu „Sdružení Stanislavy Chumanové", by měla i do budoucna patřit vždy vítězi dětské výtvarné soutěže - na památku velmi oblíbené starostky města, která nás navždy opustila před dvěma lety.

NV 2009 - 1

Součástí letošního vimperského festivalu bude opět i SETKÁNÍ S FILMOVÝMI TVŮRCI (dříve nazývané „Workshop filmových tvůrců"). Čeští dokumentaristé přijedou po roce opět do Vimperka v rámci festivalu diskutovat o své práci a předvedou nejnovější ukázky z ní, na programu bude i přednáška Jana Svatoše o Botswaně. Setkání s tvůrci je již tradičně volně přístupné veřejnosti.

NV 2009 - 4

Tradičně na závěr festivalu, tedy na pátek 25. září 2009 je připraven „Slavnostní večer NaturVision". Hudební program obstará ZUŠ Vimperk, moderátorem večera bude jako vloni LIBOR BOUČEK. Diváci se mohou těšit na sestřih oceněných filmů z festivalu, zajímavé rozhovory, předávání cen vítězům výtvarné soutěže, projekci nejlepšího filmu a další zajímavosti. Jako vloni, bude tento galavečer přístupný i veřejnosti, ovšem vstupenky budou na pokladně MěKS pouze v omezeném počtu. Část sálu bude i letos rezervována pro zvané - např. partnery z Německa, nebo další významné hosty.

Program NaturVision 2009 [PDF 307 kB]

Přijměte i Vy pozvání do města pod Boubínem na krásné filmy z divoké přírody!

Hana Šimková, MěÚ Vimperk
Foto: Jan Svatoš

NV plakát