Datum stránky: 17.9.2009

Svět nádherných zvířat a nádherných fotografií

Včera byla slavnostně zahájena za velmi pěkného zájmu publika výstava FASCINACE PŘÍRODOU 2009 ve foyer MěKS Vimperk, jako doprovodná akce 8. ročníku mezinárodního filmového festivalu o zvířatech NaturVision.

Fascinace přírodou

Vítězné foto Arik Janssen

Výstava nejlepších fotografií z mezinárodní soutěže je pravidelnou součástí festivalu již od roku 2004. Soutěž a následná výstava z nejlepších fotografií skutečně důstojně doplňuje celý festival, což ve své úvodní řeči na včerejší vernisáži vyzdvihl starosta města Mgr. Pavel Dvořák.

Fascinace přírodou

Starosta Města Vimperk Mgr.Pavel Dvořák

Řekl také, jak obdivuje trpělivost fotografů, kteří na určitý záběr dovedou čekat týdny, měsíce i roky, ale výsledek pak stojí za to. Velmi výstižně vše shrnul na závěr: „S těmi fotografiemi je prostě člověku dobře na duši". Vernisáž se konala v předvečer smutného výročí, kdy nás před dvěma lety navždy opustila paní starostka Chumanová, a pan starosta Dvořák nezapomněl připomenout její podporu festivalu od jeho samých počátků.

Fascinace přírodou

Hudební doprovod vernisáže byl již tradičně z „líhně" ZUŠ Vimperk. O program se postaralo flétnové duo - Martina Hercová a Kateřina Kučerová ze třídy učitele Martina Vališe.

Letošní fotosoutěž byla významná i tím, že se mezi oceněné fotografy z celého světa konečně dostal i jeden Čech, a sice Pavel Bače z Prachatic. Mezi 1 500 snímky zaslanými 359 fotografy se umístil na skvělém 11. místě se svojí fotografií orla skalního. Na výstavě je pak zastoupen ještě druhým snímkem výra velkého.

Fascinace přírodou

Fotograf Pavel Bače se svými snímky

Dvaačtyřicetiletý Pavel Bače se již na základní škole, jako mladý ochránce přírody v kroužku pana Aleše Záveského, zabýval ornitologií a této zálibě zůstal věrný až dosud. Fotografování se věnoval od mládí, avšak teprve díky příchodu digitálních zrcadlovek a profesionálních teleobjektivů (v současnosti používá tělo Canon 40 D a objektivy 600/4 L , 400/5,6 L a 70-200/2,8L IS), se dostavily jeho první významnější fotografické výsledky. Je členem prachatického fotoklubu F 2,8 a České společnosti ornitologické. Ve svých volných chvílích pracuje na svém soukromém projektu - mapování výskytu ptačích druhů v malebném údolí u obce Pěkná. Dosud tam zdokumentoval výskyt 99 druhů ptáků a věří, že příští rok již konečně překročí jeho vysněnou stovku. Jeho snímky již nalezly využití například jako doprovod k různým přednáškám ornitologů a používá je i mezinárodní ornitologická společnost A Rocha. Některé z nich se dokonce objevily i v nově vydaném Atlasu ptáků Šumavy.

FASCINACE PŘÍRODOU 2009 ve Vimperku do konce října představuje výběr 25 nejlepších snímků, oceněných odbornou porotou ve složení:

Ilona Jerger, šéfredaktorka časopisu natur+kosmos
Dr. Horst Hamm, zástupce šéfredaktorky časopisu natur+kosmos
Lutz Laemmerhold, Deutsche Lufthansa AG
Gabriel Schwaderer, obchodní vedoucí EuroNatur
Ralph Thoms, vedoucí festivalu NaturVision
Gunther Willinger, projektový vedoucí EuroNatur

12 vybraných fotografií bude publikováno v nástěnném kalendáři "Evropské přírodní poklady 2010" a spolu s dalšími nejlepšími fotografiemi budou od 26. září 2009 také součástí výstavy v Německu - v návštěvnickém centru Bavorského národního parku v Neuschönau. Poté budou fotografie vystaveny i na zámku Wolfstein ve Freyungu.

Hana Šimková
MěÚ Vimperk
Foto z vernisáže Zdeněk Přibyl
a foto ledňáčka Bernhard Volmer

Fascinace přírodou

Fascinace přírodou

© 2005 - 2024 Město Vimperk
Počet přístupů na tuto stránku od 17. září 2009: 12480
Neoprávněné užití jakékoliv součásti této stránky je zakázáno.
Jihocesky Kraj Logo Realizováno s finanční podporou Jihočeského kraje
Prohlášení o přístupnosti    Mapa stránek
WWW: Lubor Mrázek, mSystem Lubor Mrázek, mSystem