Datum stránky: 21.7.2009

VIMPERŠTÍ TLESKALI V BAVORSKÉM NEUSCHÖNAU ÚSPĚŠNÉMU ČESKÉMU FILMU

NV Galavečer 1

Po čtyři dny hostilo Návštěvnické centrum Národního parku Bavorský les, známé jako Dům Hanse Eisenmanna, již 8. ročník festivalu filmů o přírodě a zvířatech - NaturVision. Diváci měli od 16. do 19. července možnost zhlédnout 29 filmů, které byly vybrány do hlavní soutěže festivalu a mohly se tak ucházet o festivalové ceny. Gestorem festivalu je od loňského podzimu Okresní úřad Freyung-Grafenau, jež spolupracuje s vedením Národního parku Bavorský les a se společností Kultur:Land GmbH, která festival organizačně zajišťuje a jejíž vedoucí, pan Ralph Thoms, je zároveň ředitelem festivalu.

Že si festival za dobu své existence získal značné renomé, o tom svědčí na 150 filmů z celého světa, které byly do mezinárodní soutěže 8. ročníku přihlášeny, řada doprovodných aktivit a zájem odborné i laické veřejnosti. Letošní filmový program byl zaměřen na festivalové téma „Biodiverzita - mnohotvárnost života" a rozvoj spolupráce festivalu s čínskými filmaři dokumentovala zvláštní nesoutěžní filmová sekce s názvem „Člověk a příroda v Číně".

Vrcholem festivalového klání se bezesporu stal slavnostní Galavečer, který se uskutečnil v sobotu 18. července v sále Domu Hanse Eisenmanna. Vyhlášení výsledků, předání jednotlivých cen i jeho neformální atmosféru si nenechala ujít řada hostů, filmařů, filmových producentů i zástupců médií, přítomna byla i delegace zástupců města Vimperk v čele se starostou Mgr. Pavlem Dvořákem. Hosty v sále přivítal pan Karl Friedrich Sinner, ředitel Národního parku Bavorský les, kde filmový festival probíhá, publikum pozdravil zástupce přednosty okresu Freyung-Grafenau Helmut Behringer a také ředitel festivalu Ralph Thoms.

NV Galavečer 3

Vimperská delegace se starostou Mgr. Pavlem Dvořákem

Pro nejlepší filmy byly na pódiu připraveny ceny celkem v 9 kategoriích, vítěz každé z nich obdržel i letos nádhernou skleněnou trofej, jejímž tvůrcem je Lubomír Čermák z Prahy. O udělení cen rozhodovala odborná porota ve složení Catherine Le Goff (ARTE), Susanne Lummer (Norddeutscher Rundfunk) a Udo A. Zimmermann (Bayerischer Rundfunk).

Nejúspěšnějším filmem se stal snímek „Mythos Wald" režiséra, kameramana, producenta a držitele řady festivalových ocenění z minulých let Jana Hafta. Ten dostal letos hned dvě ocenění - nejlepší mezinárodní film a nejlepší kamera. Nejlepším německým filmem je šestidílná řada dokumentů s názvem „Divoké Rusko", bavorskou filmovou cenou se může pyšnit film „Yak!" režiséra Jana Kerckhoffa, cenu za nejlepší příběh si odnesl Holger Vogt za film „Vlci na postupu". Největší sympatie publika si získal snímek „Kouzlo koní - Maroko" režisérky Lisy Ederové.

Svou cenu udělila také česko-německá mládežnická porota, kterou letos tvořili: Jan Svatoš (FAMU Praha), Šimon Blaschko (Gymnázium Vimperk), Anna Blöchinger, Carina Kronschnabl (obě Gymnázium Grafenau) a Anja Traxinger (FOS Waldkirchen). A její jednomyslný výrok potěšil především přítomné vimperské zástupce, neboť cenu dostal český film „Živý obraz lepšího světa" režiséra Mariána Poláka! Porota dokument ocenila především „jako příkladný v zobrazení člověka, který v přetechnizovaném světě dokáže žít v souladu s přírodou a umí dosáhnout štěstí i bez hromadění hmotných statků".

NV Galavečer 2

Jugendjury - mládežnická porota

Festival nezapomněl ani na pořady pro děti, tím nejúspěšnějším se stal jeden z nejnovějších dílů televizního cyklu „Willy to chce vědět" s názvem „Jak chytrá jsou zvířata?", a udělena byla také vědecká cena, kterou obdržel film „Čas lovu".

Vyhlášením výsledků a předáním cen sice skončila letošní soutěžní část festivalu v Německu, nikoliv však festival samotný. Na přibližně 15 nejlepších festivalových filmů se mohou již nyní těšit příznivci v Čechách, neboť od úterý 22. do pátku 25. září 2009 se v Městském kulturním středisku ve Vimperku uskuteční česká část festivalu. Součástí vimperské přehlídky bude workshop režisérů, výstava nejlepších snímků fotografické soutěže NaturVision v MěKS a tamtéž také výstava vybraných dětských prací ze soutěže „Máme rádi zvířata".

Přesný program vimperské části festivalu a jeho doprovodných programů bude znám na počátku září, sledujte webové stránky města, Vimperské noviny i plakátovací plochy. Vstupenky budou v prodeji v MěKS.

Srdečně Vás zveme na 8. ročník festivalu NaturVision do Vimperka!

Mgr. Roman Hajník

Foto: Hana Šimková