Datum stránky: 9.10.2008

Jaký byl 7. ročník festivalu ?

Logo nv

Slavnostním galavečerem vyvrcholil v pátek 26. září v Městském kulturním středisku (MěKS) ve Vimperku 7. ročník mezinárodního festivalu filmů o zvířatech - NaturVision. Důležitou informací, která na galavečeru hned v úvodu zazněla, je to, že festival má budoucnost a poběží i v příštích letech. Pro další roky převzal organizační „žezlo“ do svých rukou Okresní úřad Freyung-Grafenau a s městem Vimperk připravuje na další 3 roky společný projekt.

nv1

Od úterý 23. do pátku 26. září 2008 měli diváci ve Vimperku možnost zhlédnout výběr nejlepších filmových dokumentů se zvířecí tématikou. Záštitu nad touto významnou přeshraniční akcí převzal i letos tradičně hejtman Jihočeského kraje RNDr. Jan Zahradník. Vimperský festival NaturVision představil celkem 14 nejlepších a oceněných filmů z mezinárodní soutěže v německém Neuschönau, kde festival proběhl již v červenci tohoto roku. Každý rok se tu o ceny utká kolem 150 nejnovějších dokumentů o přírodě z celého světa.

nv11

Nejdůležitější diváci = školáci. ŠKOLNÍ PROGRAM - tedy dopolední filmové bloky byly tradičně určeny školní mládeži a hromadné objednávky škol zaplnily promítací harmonogram všech čtyř festivalových dnů. Proti loňským rokům jsme kvůli velkému zájmu o školní představení přidali navíc jeden promítací den. Také letos školáci spolu se vstupenkou na dopolední představení získali i jednu volnou vstupenku na odpolední nebo večerní blok.

nv7

PROGRAM PRO VEŘEJNOST - odpolední a večerní promítací bloky byly určeny veřejnosti, stejně jako i tradiční „Workshop tvůrců“ ve čtvrtek 25. 9. a konečně i slavnostní galavečer NaturVision v pátek 26. 9. Celkem jsme na festivalu přivítali cca 1.900 diváků (počet nemůže být uveden naprosto přesně vzhledem k volným vstupenkám). Návštěvnost festivalu se oproti loňskému roku zvýšila asi o 500 diváků, především právě přidaným dnem navíc pro školy, ale viditelný je také nárůst diváků na odpoledních a večerních promítáních, nemluvě o závěrečném galavečeru, kde musel být již ve čtvrtek vyhlášen tzv. „stop stav“ v prodeji vstupenek, protože zájem o něj převyšoval možnosti sálu. Festival si zcela jasně našel již SVÉ publikum.

nv9

Pokud jste festival letos nenavštívili, uvádím na ukázku informace alespoň o některých filmech, které bylo možno ve Vimperku zhlédnout, a které zaujaly obecenstvo:

„DOBRODRUŽSTVÍ LEDNÍCH MEDVÍĎAT“ - nejlepší německý film, kde nevšedními a detailními záběry vypráví Thomas Behrend o životě tří malých ledních medvíďat a právě narozeném mláděti tuleně kroužkovaného.

„OPIČÍ ZLODĚJI“ – film, který získal cenu mládežnické poroty a cenu za nejlepší příběh o divokých hordách opic z indického Jaipuru. Opice žijí už celé generace ve městě, zvykly si na jeho pohodlí a jejich případný návrat do divočiny by nepřežily. Lidé tak musejí se svými „spoluobčany“ nějakým způsobem vyjít…

„UKLÍZCÍ KOMANDO – KRYSY OBROVSKÉ“ - cena publika, vědecká cena. Film je o krysách, které vyhledávají zemní miny. Po dlouhém tréninku se vydávají do Mosambiku na území, kde došlo k občanské válce. Celá brigáda afrických hlodavců na vodítkách běhá cílevědomě po minových polích, široká území jsou odminována a tím opět bezpečná. Tisíce lidí je tak ochráněno před zraněním nebo smrtí.

„SUCHO VÍTĚZÍ“ - neustávající strašné sucho, žízeň a hlad mění chování zvířat, která v boji o vodu a svůj život stupňují agresivitu a bojují proti sobě. Film zprostředkovává zcela nový pohled na změnu klimatu a její velký vliv na svět zvířat.

„ŽRALOČÍ MUŽ“ - cena za nejlepší mezinárodní film. Film Joea Kennedyho představuje bílého žraloka pomocí jedinečných, dosud nenafilmovaných záběrů a odkrývá jeho tajemství.

„TAJEMSTVÍ KEPORKAKŮ“ – snímek zprostředkovává snahu vědců rozluštit inteligentní dorozumívání těchto obrovských mořských savců.

„PROSTĚ FENOMENÁLNÍ – MISTŘI V LEPENÍ“ - Co se ukrývá za fenomenální přilnavostí některých zvířat? Vědci z institutu Maxe Plancka ve Stuttgartu-Vaihingenu jsou na stopě mikroskopickým strukturám na nohách „mistrů v lepení“. 3D animace ukazují, jak tyto orgány fungují a co je tvoří. Ve zpomalení je také jasné, jak umí gekoni svou vynikající přilnavost podle potřeby opět zrušit.

„ZÁZRAČNÉ HORY – DIVOČINA VYSOKÝCH TATER“ - film Pavola Barabáse o roku s rysí rodinou. Od výchovy mláďat až po lov kamzíků, rok s orlem královským a léto s pasáky ovcí a jejich protivníky – vlky.

Snad Vás výše uvedený výběr z letošních nejlepších festivalových filmů naladí k návštěvě festivalu NaturVision ve Vimperku příští rok !

nv8

Součástí letošního vimperského festivalu byl také tradiční WORKSHOP FILMOVÝCH TVŮRCŮ. Ve čtvrtek 25. září se sešli v MěKS Vimperk čeští filmoví tvůrci přírodopisných dokumentů. Režisér Radek Všetečka z Písku přivezl pěkný dokument „Krásy Písecka“ zaměřený na flóru i faunu tohoto regionu. Tvůrci Oldřich Mikulica s Josefem Ptáčkem z Hodonína se prezentovali třemi krátkými dokumenty z říše ptáků, savců i hmyzu (např. strhující příběh o kudlance nábožné). Václav Vilimovský představil svůj snímek „Alcedo“ - sestřih z unikátního dvouměsíčního monitoringu hnízdění ledňáčka říčního, pořízený technicky ojedinělým a zatím nepublikovaným způsobem. Zrod malých ledňáčků doslova v přímém přenosu z jejich nory o průměru cca 16-18 cm, komentovaný živě tvůrcem filmu, diváky doslova uchvátil. Závěr večera tvůrců patřil Janu Svatošovi a jeho zajímavému vyprávění o fotografické výpravě do africké Keni, doprovázené promítáním jeho fotografií z expedice Masaj Mara. Diváci mohli vidět nádherné záběry zeber, pakoňů, hrochů a lvů a vyslechnout si zajímavé příběhy českého fotografa. Jan Svatoš se ještě jako student gymnázia v letech 2004 a 2005 účastnil dvou mezinárodních fotografických studentských workshopů NaturVision. S českými organizátory festivalu zůstal v kontaktu a spolupracuje také na propagaci. Výstavu fotografií AFRICKÉ OZVĚNY Jana Svatoše mohou zájemci jako další doprovodný program festivalu do 23. října vidět ve vimperském hotelu Anna.

nv13

V galerii U Šaška (ve foyer MěKS) ve Vimperku je k vidění další výstava doprovázející festival - FASCINACE PŘÍRODOU. Jako v minulých letech představuje nejlepší fotografie z mezinárodní fotosoutěže s tématikou přírody. Celkem 1 500 snímků, zaslaných 320 fotografy z 25 zemí, vytvořilo opět nový rekord v počtu zaslaných fotografií.

nv5

Třetí doprovodnou výstavou festivalu je výstava dětských prací z výtvarné soutěže MÁME RÁDI ZVÍŘATA. Do soutěže bylo zasláno přes 500 prací dětí z celé České republiky, 50 z nich bylo vybráno na výstavu a 15 nejlepších dětí bylo oceněno na galavečeru NaturVision.

Účastníci soutěže abecedně: ZŠ Běšiny, ZŠ Borová Lada, Borovany - rodina Strašilova, MŠ Čepřovice, MŠ Čejetice, České Budějovice - rodina Pickova, ZŠ Horní Vltavice, ZŠ Husinec, ZŠ Chvaletice, ZŠ Plánická – Klatovy, ZŠ a MŠ Svatá Maří, ZŠ TGM – Vimperk, ZŠ Volenice, MŠ Volyně, ZŠ Národní – Prachatice, ZŠ Zlatá stezka – Prachatice, MŠ Plánkova – Strakonice, MŠ Školní – Strakonice, ZŠ Dukelská – Strakonice, ZŠ a MŠ Střelské Hoštice, ZŠ a MŠ Švihov, ZŠ a MŠ Tábor, ZŠ a MŠ Vacov, MŠ 1. máje – Vimperk, MŠ Klostermannova – Vimperk, ZŠ Smetanova – Vimperk, Dětský koutek Zbytiny, ZŠ a MŠ Zdíkov, Zdíkovec - rodina Samcova, ZŠ Železná Ruda.

V letošním roce jsme opět věnovali velkou pozornost propagaci festivalu. I díky přispění nových sponzorů (E.ON, Trimona s.r.o. a Bierhanzl) jsme mohli propagaci udělat širší a nechali vyrobit další velké banery s upoutávkou na festival podél silnic, opět jsme propagovali festival na zvláštní straně sobotního Prachatického deníku, atd... Rozhovory s festivalovou tématikou jsme poskytli např. HIT rádiu Faktor, Českému rozhlasu i České televizi (pořad „Dobré ráno“). Informace o NaturVisionu ve Vimperku přinesla i Česká tisková kancelář, ze které pak čerpala další média. Festivalové plakáty byly vylepeny nejen ve Vimperku, ale i v okolních obcích a dále pak ve Volarech, Prachaticích a dalších městech. Proběhla také opakovaná propagace na webových stránkách města Vimperk, dále na webech Jihočeské centrály cestovního ruchu, Euroregionu, Prachatickonews, IŠumava, atd. Bylo vytištěno 2.000 letáků A4 s informacemi o programu festivalu a s obsahy filmů. Festival NaturVision ve Vimperku je spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Investice do vaší budoucnosti. Projekt finančně podpořil i Jihočeský kraj. Partnerem festivalu byl jako každoročně i Amber hotel Anna ve Vimperku a Měšťanský pivovar Strakonice.

nv3

Tradičně na závěr festivalu, na pátek 26. září 2008 byl připraven slavnostní GALAVEČER NATURVISION. Na úvod večera starosta Vimperka Mgr. Dvořák přivítal vzácné hosty z domova i z Německa a vyjádřil svou radost z toho, že festival bude i další roky pokračovat ve spolupráci města Vimperk s Okresním úřadem Freyung-Grafenau. Řekl, že je šťasten, že má šanci navázat na práci starostky Stanislavy Chumanové, která byla u samých začátků festivalu a že je také velmi rád, že s německými partnery připravujeme společný projekt na příští tři roky. Spolupráci při přípravách festivalu ve svých projevech podpořili i další hosté - zástupce přednosty Okresního úřadu Freyung-Grafenau pan Helmuth Behringer a člen Rady Jihočeského kraje pan MUDr. Lumír Mraček.

nv2

Galavečer moderoval skvělý Libor Bouček (českým divákům velmi dobře známý z televizního i rozhlasového vysílání, mimochodem také někdejší spolupracovník světově proslulého kouzelníka Davida Copperfielda). O hudební program večera se postaralo dechové trio Petr Staněk, Jan Kopf a Pavel Vališ.

nv4

Po zahajovacích proslovech přišel na řadu krátký sestřih letos oceněných filmů z mezinárodní soutěže a pak vyhodnocení letos ve Vimperku premiérově pořádané soutěže dětských výtvarníků na téma Máme rádi zvířata. 15 nejlepších dětí převzalo na pódiu MěKS pěkná ocenění. Jak hodně byly zaslané práce kvalitní, dokazuje i to, že první cena (mj. skleněná trofej s logem festivalu a velká encyklopedie zvířat) byla udělena současně třem dětem: jedenáctileté Kateřině Horelicové z obce Svatá Maří, stejně starému Luboši Syrovému z Prachatic a třináctiletému Lukáši Zemanovi ze Strakonic.

nv7

Studenti vimperského gymnázia, jeden minulý - Matěj Pichler a jeden současný - Šimon Blaschko, jakožto čeští členové tzv. Jugendjury (mládežnické poroty NaturVision) v další části galavečera vyprávěli o zážitcích ze svého působení na německé části festivalu i o dalších svých plánech do budoucna. Matěj Pichler se v minulosti třikrát účastnil studentského filmařského workshopu NaturVision a nyní studuje na druhým rokem na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku.

Následoval filmový dokument s názvem ALCEDO, uvedený den před tím na „Workshopu filmových tvůrců“ a vyprávění žurnalisty a fotografa Jana Svatoše, doprovázené promítáním jeho fotografií z expedice Masaj Mara do africké Keni.

Na závěr galavečera zhlédli diváci nejlepší německý film „Dobrodružství ledních medvíďat“. Poté byl připraven slavnostní raut v přísálí MěKS a na galavečer tak v příjemném prostředí navázaly rozhovory a četné diskuze o možnostech další česko-německé spolupráce.

Výsledkem těchto jednání byla následně 6. října ve Vimperku uskutečněná pracovní schůzka s panem Ernstem Kandlbinderem, pracovníkem Okresního úřadu Freyung-Grafenau nad přípravou společného velkého tříletého projektu festivalu. V půlce října musí být projekt podán a společně pak budeme doufat, že festival Evropská unie podpoří i na léta 2009 – 2011. Pro svou jedinečnost si to určitě zaslouží.

Hana Šimková
Městský úřad Vimperk