Datum stránky: 9.9.2008

AFRICKÉ OZVĚNY

Ve vimperském hotelu Anna vystavuje od čtvrtka své snímky z Keni student fotografie na FAMU, Bc. Jan Svatoš. Vernisáž doprovodili na africké bubny Jan Vorlíček a Tomáš Marek.

afrika 1

Před čtyřmi lety se Jan Svatoš, coby student gymnázia, prvně účastnil fotografického workshopu v rámci filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, který se za pár dní ve Vimperku rozjede již posedmé. Svou účast si zopakoval i rok poté a následovala spolupráce na propagaci festivalu. Mezi tím stihl dokončit bakalářské studium žurnalistiky, začít studovat fotografii na FAMU, uspořádat tucet společných či samostatných výstav, publikovat, vydat tři kalendáře a hlavně vypravit se na fotografickou výpravu do srdce Afriky.

„O té cestě jsem snil již od dětství a o Africe přečetl hodně knih. Příprava byla dlouhá a těžká jak po stránce fyzické, tak i psychické. Měl jsem i štěstí na parťáky, kterým navíc nevadilo spát ve stanu, odcházet za tmy a za tmy se vracet,“ uvedl své africké putování Jan Svatoš.

Čtyřiadvacetiletý Jan Svatoš tvrdí, že přestože technika za posledních sto let, kdy se v Africe fotí, značně pokročila, metody zůstávají stejné a stejné budou i za dalších sto let. „Hlavní slovo tu má slunce a příroda. Dnes už sice není třeba kopat studnu, abychom mohli vyvolat ve tmě fotografie, ale stále se musíme řídit životním rytmem zvířat a fotit, když to slunce dovolí,“ přiblížil africké podmínky Jan Svatoš.

afrika 2

Jak rozdílné může být vnímání světa i ve zdánlivých maličkostech, prozradil na vernisáži Janův bratr Martin: „V Africe máte vždy na obalech potravin zobrazeno, z čeho jsou vyrobeny. V případě kuřecí konzervy je tam např. kuře, u pšeničného chleba zase pšenice a podobně.... Jedna velká firma se rozhodla v rámci potravinové pomoci do Afriky poslat dětskou výživu. A na obalu výrobku bylo vyfoceno roztomilé batole. Dovedete si jistě představit, s jakým zděšením byla zprvu tato potravinová pomoc přijata.....“

O další postřehy z africké Keni se Jan Svatoš podělí s návštěvníky festivalu ještě ve čtvrtek 25. září – na workshopu tvůrců, kde bude vyprávět hlavně o svém fotografování. Veselé historky z cesty do Afriky určitě zmíní i na slavnostním večeru NaturVision v pátek 26. září. Všechny srdečně na obě akce zveme!

Výstava africké přírody z pohledu Jana Svatoše bude ve vimperském hotelu Anna k vidění až do konce září.

Jaroslav Pulkrábek
Hana Šimková