Datum stránky: 15.11.2018

Oběti okupace 1968

Doktor Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů si na čtvrtek 15. listopadu připravil pro studenty 10. ročníku Vimperské akademie seniorů velice zajímavou přednášku „Oběti okupace 1968 s důrazem na situaci v jižních Čechách.

Zmínil, že do konce roku 1968 zahynulo během okupace celkem 137 osob, přičemž nejvíce jich bylo v Praze a v Liberci.

Nejčastější příčinou úmrtí byla střelba do davu a následovaly dopravní nehody, protože sovětští vojáci, aby dodrželi předepsané plány, nerespektovali dopravní předpisy a vznikalo tak bezpočet nehod. A například nejmladší oběti byly pouhé dva roky.

Velice zarážející je fakt, že pouze ve čtyřech případech byli pachatelé potrestáni.

Smutný byl např. osud jedné z obětí v Praze, kdy se tento muž chtěl ze zvědavosti jít podívat na ulici, avšak jeho starostlivá manželka ho nepustila a paradoxně nakonec našel smrt ve svém bytě, kde do zasáhla jedna z kulek.

V jižních Čechách měla okupace na svědomí šest obětí a jedna z nich zahynula i nedaleko Vimperka.

Další přednáška, tentokráte s vánoční tématikou, se uskuteční ve čtvrtek 13. prosince od 10:00 hod. v Městském kulturním středisku.


Lenka Švecová

Odbor ŠK

Oběti okupace 1968
Oběti okupace 1968
Oběti okupace 1968
Oběti okupace 1968

Aktuality

15.4.2019

MÁME RÁDI ZVÍŘATA

Město Vimperk, jako organizátor české části filmového festivalu o zvířatech a přírodě NaturVision, vyhlašuje 11. ročník výtvarné soutěže pro děti od 3 do 15 let „MÁME RÁDI ZVÍŘATA“ o Cenu Stanislavy Chumanové.

archív

Akce ve Vimperku

Partnerské město